Jednotomowa encyklopedia ilustrowana PTAKI POLSKI zawiera zdjęcia i opisy wszystkich 252 gatunków ptaków występujących w Polsce. Z informacji zamieszczonych przy każdym gatunku łatwo można dowiedzieć się, jakiej wielkości jest ptak, jakie ma upierzenie, czym się żywi i gdzie się lęgnie.
Dzięki pełnym pasji opowieściom dr Kruszewicza, które uzupełniają encyklopedyczne informacje o gatunkach, nauczymy się nie tylko bezbłędnie rozpoznawać ptaki, ale i lepiej je rozumieć. Ciekawe, napisane lekkim językiem komentarze autora wprowadzają w świat niezwykłych zwyczajów latających mieszkańców naszego kraju i sprawiają, że książkę czyta się niczym trzymającą w napięciu powieść. Przyjazny układ graficzny oraz skorowidz nazw polskich pozwala szybko dotrzeć do poszukiwanego gatunku oraz błyskawicznie odnaleźć najważniejsze informacje.
O autorze:
Dr Andrzej G. Kruszewicz żyje wśród ptaków od wczesnego dzieciństwa. Hoduje je, leczy, wypuszcza na wolność, podpatruje i podróżuje za nimi po świecie. Napisał o ptakach kilkaset artykułów, kilkanaście książek, a ponad dwadzieścia niemieckich i angielskich dzieł o ptakach przetłumaczył dla polskich czytelników. Ptaki towarzyszą mu w codziennym życiu, otaczają go w domu i pracy, w ogrodzie i na urlopie. Pomaga im w stworzonym w tym celu w warszawskim ZOO „Azylu dla Ptaków”, gdzie rocznie przyjmuje około 2 tysięcy skrzydlatych pacjentów.
Przedmowa:
Obserwowanie ptaków i poznawanie ich życia może być nie tylko sposobem spędzania wolnego czasu, ale wręcz sposobem na życie. I zapewniam, że dla milionów ludzi na świecie jest kluczem do pełniejszego i bogatszego życia, poznawania wspaniałych ludzi, odbywania bliskich lub dalekich podróży, a przede wszystkich do zgłębiania tajemnic życia niezwykłych istot, jakimi są ptaki.
Obserwować ptaki można wszędzie. Nie potrzeba do tego ani specjalistycznego wyposażenia, ani szczególnego stroju. Na początek wystarczy tania lornetka i zwykły ubiór, jak na wycieczkę. Trzeba tylko zacząć. Najlepiej od razu.
Mam nadzieję, że niniejsze encyklopedia ilustrowana będzie do tego zachętą. Zawarłem w niej opisy przede wszystkim gatunków lęgowych, bo te są naprawdę polskie, ale nie wypadało też pominąć ptaków regularnie zalatujących do nas na zimę lub przelatujących przez nasz kraj w okresie wędrówek, jak choćby jemiołuszki czy górniczka (nie ma jednak przy nich mapki ilustrującej teren lęgowy). Wszystkie gatunki ułożyłem – z małymi wyjątkami – zgodnie z zasadami systematyki. Dla ułatwienia na stronie 12 umieszczono także alfabetyczny spis gatunków, który pomoże mniej zorientowanym szybko dotrzeć do poszukiwanych informacji.
Każdy gatunek przedstawiony jest w podobny sposób, ułatwiający orientację i porównania. Najważniejsze, zobiektywizowane informacje o wymiarach, wyglądzie, występowaniu, lęgach i pokarmie umieszczone są w kolorowej ramce. To ułatwienie dla osób rozpoczynających przygodę z ornitologią.
W części głównej, poświęconej poszczególnym gatunkom, umieściłem osobiste relacje ze swoich zażyłych kontaktów z ptakami. Mam nadzieję, że właśnie te opowiadania sprawią, że wielu czytelników będzie miało jeszcze sympatyczniejszy stosunek do ptaków lub czynnie zajmie się ich ochroną. Bo taki jest właśnie długofalowy cel tej książki. Chciałem przedstawić ptaki także od nieznanej dotychczas strony, pokazać, jak sympatyczni są to jegomoście, jak zawiłe bywają ich losy, jak wyraziste miewają charaktery, a nawet charakterki, i w ten sposób zachęcić do bliższego ich poznawania. A kto ptaki pozna, ten na pewno je pokocha. Kto zaś pokocha, na pewno będzie je chronił. Choćby we własnym ogrodzie, jeśli nie w ramach jakieś społecznej organizacji.
Życzę więc miłej i inspirującej lektury.
Władysławów, czerwiec 2007 roku